Στα πλαίσια της Δημόσιας Διαβούλευσης για το σχέδιο νόμου «Οριοθέτηση, διαχείριση και προστασία αιγιαλού και παραλίας» οι ΦτΠ ανάρτησαν στο site του Υπ. Οικονομικών, την παρακάτω διαμαρτυρία. Για περισσότερες πληροφορίες για το Ν/Σ: http://www.opengov.gr/minfin/?p=4692
Η Μη Κερδοσκοπική οργάνωση “Φίλοι της Πάρου” εκφράζει την πλήρη αντίθεση της με τις παρακάτω διατάξεις του προτεινόμενου Ν/Σ για τον αιγιαλό: 1) Την κατάργηση των περιορισμών που αφορούν στην έκταση που μπορεί να παραχωρηθεί για απλή χρήση αιγιαλού 2) Την αφαίρεση των αναφορών α) στην ελεύθερη και απεριόριστη πρόσβαση στον αιγιαλό καθώς και β) στην απαγόρευση αποκλειστικής χρήσης αιγιαλού και παραλίας 3) Τη διευκόλυνση μόνιμων κατασκευών από ιδιώτες για επιχειρηματικό σκοπό 4) Την δυνατότητα επιχωματώσεων 5) Τη νομιμοποίηση αυθαίρετων κτισμάτων τα οποία έχουν κριθεί παράνομα και κατεδαφιστέα.
Leave a Reply